neděle 25. března 2012

Co jsem se za týden dozvěděla o Švédsku - část druhá

1) Karlstad
Karlstad je nejslunečnějším městem Švédska. Nachází se na půl cesty mezi Stokholmem a Oslem (takže ze Stokholmu autem to trvá 3-4 hodiny), dokonce tu byla v roce 1905 podepsána smlouva o rozdělení Švédska a Norska. Žije tu asi 61 000 obyvatel, kteří tu mají přístup ke třetímu největšímu jezeru ve Švédsku. Jsou tu rozlehlé přírodní plochy, upravené do podoby obřích parků sloužících k nejrůznějším sportovním (letním i zimním) aktivitám. Zdejší příroda vás celkově poblázní a můžete si tímto na Švédsku vytvořit vážnou doživotní psychickou závislost. Ministerstvo zdravotnictví varuje...


Pro silnější navození stavu "Chcitamaužsenikdynevrátím!" radím rozkliknout fotky na větší velikost















Ještě pár fotek z maličkého centra města

Socha znázorňuje vítězství nad nacismem.
No, zrovna nejkrásněji se jim to vítězství
uctít nepodařilo.
Místní gymnázium a knihovna 
Ano, i tady ho mají, hyzdící, zbytečný a navíc pochybuju, že výdělečný - plastovou střechou přikrytý mini trh, v němž se krčí dva turečtí trhovci a nápadně mi připomínají české maloměsto

3) Lidé
Normálně se na řeči těmto podobné tvářím trochu cynicky a reaguji mírně kousavě (já jsem milé děvče, víte). Na jaké? Bavila jsem se s mou tetou, která žije ve Švédsku dva roky, o rozdílu mezi Švédy a Čechy se Slováky. Ptala se, jestli taky cítím ve Švédsku úplně jinou energii než tady u nás. Říkala, že jakmile jede na otočku do rodné země, když se pak vrací zpátky do Švédska, nemůže se dočkat a jakoby z ní něco opadlo. Prý špatná energie. Způsobená tím, že (hlavně na Slovensku a na tom možná něco bude) se lidi mezi sebou vzájemně příliš řeší, závidí si a podobně. Můj osobní názor je, že záleží z velké části na nás samotných, jakými lidmi se obklopíme. Když na to kouknu trochu přes objektiv, je fakt, že na první pohled je vidět, že lidé se tu více usmívají, jsou celkově vřelejší a slušnější (soudím z oblasti služeb, víme)…
Zkušenost mé tety je zase taková, že Švédi se neposuzují zvenčí, povrchně. Málokdy se stane, že by vám Švéd řekl, jak vám to dnes sluší, nebo Švédka pochválila sukni. Potvrdila bych to, například se mi nestalo, že by se za námi pánové otáčeli, a to jsem se pořád procházela se dvěma nádhernými, mladými slečnami (anebo holt nejsou na slovanské typy?!). To v Čechách by fakt nezůstalo jen u pohledů (taky víme)… No a v práci se kolegové a šéfové prostě zaměřují na vykonanou práci a na schopnosti člověka. Ale ani ty přehnaně nechválí. Nejlepší pochvalou je pocit z dobře odvedené práce. Váš vlastní teda.
A co se týče jich samotných, o Švédech je celkem známé, že nechtějí příliš vybočovat z řady. A poznáte to na první pohled. Holky jsou jako přes kopírák, i když teda krásné, štíhlé blondýnky, jenže většinou oblečené v uniformě z háemka, jejímž základem jsou černé legíny. Chlapi jsou také většinou dost podobní.
Já jsem za ten týden poznala jednoho Švéda jako smrkové poleno a musím říct, že se mi jejich povaha vcelku líbí. Jsou slušní, ne přehnaně hluční, ale vstřícní a prostě fajn. Martin byl zářným příkladem za všechny.

4) Jídlo
Takže tady už stručně. Když odhlédneme od raw-food stravy tety a sestřenky, které nás vzaly pod svá křídla,
(no dobře, tak je na fotce vidět chleba, nevydrželi jsme to)
tak když jste ve Švédsku, ano, správně, absolutní povinností je dát si  lososa (tenhle je uzený, lepšího jsem nejedla a jsem zcela vážně ochotná kvůli němu použít i nejhrůznějších zbraní a... budu klidně MILÁ!)

Co jsem dále zkusila je zákusek nazývaný Opera
Dole měkký piškot, to, co vidíte uvnitř je hora, hora, HORA vynikající smetanové šlehačky(ano, takové té správně tučné, měla tak 40 % tuku). Stříšku tvoří tenká vrstva marcipánu. A já, jak o tom píšu a vím že to jen tak brzy neochutnám, jde na mě depka.

A další sladkost, kterou jsem nevyfotila, ale která je pro Švédsko typická je sladká žemle Semlor

Jestli vám trochu evokuje českou koblihu, vězte, že se jedná o něco úplně jiného. Základ je kynuté, kořeněné těsto (zpracované s kardamomem), houska je pečná a posléze naplněná stejně kvalitní šlehačkou, o jaké jsem snila u Opery. Uvnitř se navíc skrývá ještě vynikající mandlový marcipán, takže já končím a jdu se naučit péct....

Na závěr mých krátkých poznatků přidávám ještě odkaz na blog o zkušenostech jedné Češky se Švédskem, Švédy a jezerní příšerou Amálkou...
Devět z deseti případných čtenářů, kteří se do této severské země stihli zamilovat stejně bezhlavě jako já, si po přečtení začne balit kufry. Chudá studentka varuje....

středa 21. března 2012

Co jsem se za týden dozvěděla o Švédsku

Na to, abyste poznali nějaký kraj a spolu s ním jeho obyvatele, jejich zvyky a chování, potřebujete čas. Vnímaví jedinci méně, ostatní, kteří si musí vše "osahat" a zkusit, možná trochu více. Například o Řecku (kde jsem žila čtyři měsíce) bych mohla vyprávět dlouho a dopodrobna (možná někdy budu, ale kdo se s tím chce číst). Ve Švédsku jsem strávila pouze krátkou dovolenou, takže poznatků není mnoho, ale přeci jsou. Tady:
1) Stokholm
Na prohlédnutí hlavního města jsme měli pouze několik hodin, takže jsme stihli projít si historickým centrem, které nás nejvíc zajímalo. Jestli se chystáte na podobnou cestu, určitě si nechte na Stokholm více času. Já se tam ještě chystám.
Město je to každopádně krásné, čisté, s jednoduchou architekturou a vcelku dechberoucím starým centrem. Jestli máte rádi Prahu (a to já mám), Stokholm si zamilujete.
 http://www.bugbog.com/gallery/sweden_pictures/sweden_pictures_1.html

Nové centrum si mě, vzhledem k mému ne moc vřelému vztahu ke všemu zavánějícímu funkcionalismem, příliš nezískalo. Je ale malé a zase je to zajímavý kontrast oproti zbytku, který jsme stihli vidět. Jako byste se náhle ocitli v jiném světě.
http://www.flickriver.com/photos/coldpix/4665669093/
Na této fotografii působí sympaticky, bude to asi těmi rozkvetlými stromy, hezkým počasím a celkově poklidnou atmosférou.
My jsme, teď v březnu, viděli spíše toto:

Pak jsme se ale dostali dál a pochopili, proč se Stokholmu také říká "Benátky severu".

Fotek mám mnohem víc, ale chci být stručná, tak tu nechám odkazy, na kterých je vystaveno nespočet podařených fotografií hlavního města.
Nakonec se ještě zmíním o Götgatan. Trochu dále od centra se skrývá (no neskrývá, když ji najdete, je docela vidět) tahle ulička s bohémským nádechem, příjemnou atmosférou a rozličnými obchůdky. V jednom jsem si koupila šaty jednoduchého střihu šedesátých let. Stály původně 499 SEK(švédských korun), ale byla na nich malá skvrna. Taková ta skutečně jednoduše vypratelná. Chudý student ale nelení a začne VYPADAT, že ztratil zájem. Na to milá švédská prodavačka s úsměvem a omluvou srazí 100SEK dolů (to jsou téměř tři stovky). Chudý student dosáhl, čeho ďábelsky zamýšlel dosáhnout, šaty koupil, skvrnu vypral a teď je vesele nosí. No jo, Středoevropan na vandru :-)

Všechny fotky z http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=923806&page=7
Na poslední je ještě zvýrazněný název obchodu s designérskými tričky. Designy se po čase mění a přibývají nová a nová trička. Koupila jsem tam dvě (taky hodlám tento měsíc držet sedm protestních hladovek). Odkaz ne tento obchod - http://www.tshirtstoreonline.com/eu/
Jestli se vám nějaké zalíbí a máte cestu do Stokholmu, můžete si ho přivézt jako suvenýr (anebo si ho koupit on-line, samozřejmě).

pátek 16. března 2012

Cestovatelský

Ačkoliv se rozepisuji o Praze, momentálně se nacházím ve švédském městě Karlstadt. Městečko je to malebné, ale Švédsko je pro v Čechách výdělečného studenta zemí drahou předrahou. V podstatě jsou tu stejné ceny výrobků jako u nás, pouze si to musíte vynásobit kurzem (což je asi 2,8). No prostě to násobíte třema a snažíte se rozdýchat pomalu přicházející mrtvici.

Mám s sebou jen příruční kufřík, tudíž jen jedny boty. Navíc výbava studujícího nemajetného stejně moc s nějakou velkou kvantitou nepočítá, takže prosím, příležitostní čtenáři, nechytejte epileptické záchvaty nad nesladěností kabelky, trika a bot, já to stejně nemám moc ráda.
...
Zhlédla jsem nedávno pár českých fashion-blogů, z toho dva překrásné a zbytek nuda nuda šeď šeď... No dobrá, tak jedno malé přiznání na začátek - jsem vysazená na barvy. Nemusím sice zrovna vypadat jako krabička lentilek na tripu, ale proč se mám probůh maskovat tak, abych splynula s chodníkem?

Well, tohle není fashion-blog, protože se v módě vyznám jen málo. Chudý student v obrazových příspěvcích je pojatý spíš stylem : Co jsem nosila, že to bylo docela levný (případně, kde jsem to levně pořídila) a že mě v tom sympatický pán pozval na kafe (to není narcismus, radost z toho snad mít můžu!)

Sice už pomalu připlouvá jaro, takže očekávám v pražských ulicích nárůst barevného spektra(do psychedelických výšin ale asi sahat nebude... no, však já se ze Švédska jednou vrátím!). Ale zatím je to, upřímně, co se týče barev, dost bída. Ač musím říct, že v Praze na tom nejsme zase nejhůře, to tady ve Švédsku budím větší rozruch).
Každopádně pár cestovatelských obrazových příspěvků z Karlstadtu, mnou osobně nazývaných "semaforových":
Červený kabátek mám docela dlouho a je z Gate(u?). Stál asi 400 korun
Igelitka je hustokruťácký nový módní doplněk (takže si jí nebudeme všímat)
 

Sako (Terranova, dárek k narozkám), boty (Deichmann, stály 900. Nosila jsem je sice celou zimu, ale teď je můžu tak vyhodit. Poučení - nejen pro mě - příště kožené, klidně ze sekáče(pokud je objevím))
Šaty (bleší trh v Anglii, 2 libry), punčocháče (Marks&Spencer, 150korun, ale přežijí mě), tričko (Stradivarius, za stovku a velmi dobré kvality)
Červené korále - dárek z Řecka (běžně jsou k sehnání kolem dvou stovek nové, ale vyplatí se zajít na blešák či do vetešnictví)
Náušnice (Levné knihy 39,-)
Trochu opožděný pohled (vypětí všech sil)


čtvrtek 15. března 2012

Chudý student v drahém městě

Tento blog píšu z velké části proto, že bych se ráda přestěhovala do Prahy. A ne, že bych snad hodlala zveřejňovat svou adresu, ale ráda bych upozornila všechny potenciální zloděje, že u mě doma ani na mém účtu FAKT není nic, co by stálo za pozornost oka kleptomanova.
V praxi to vidím tak, že si na dveře a schránku přidělám (nejlevněji kraso-vyryju) nápis KOSTELNÍ MYŠ. Pak už to prostě víte - nemá cenu obtěžovat se s vloupačkou (a jo, píšu to sem i proto, že nemám ani na bezpečnostní, neproniknutelný zámek).

Rána opilcova jsou těžká, život studentův chudobný. (Toť můj velký objev. Já jsem děvče bystré, pozorné!) Já to znám. To druhé rozhodně a k tomu prvnímu se jakožto dáma vyjadřovat nebudu. Býti studentem just sucks. Hlavně býti takovým tím na střední škole, jehož rodiče šetří a na brigádu jej vemou leda do mekáče (61 ká čé čistého na hodinu + každou směnu zdravá svačinka).

Většina studentů tedy syndrom prázdné kapsy zná a obvykle jej řeší vymakaným šetřícím reflexem. Tak nějak instinktivně vyhledáváme (levný obchod, hospoda, klub, kulturní akce, výprodeje) a snažíme se býti kreativní (hodně čteme, abychom na procházce-jež je zadara- jakožto prvním rande byli zajímaví a zůstalo tedy, v rámci budování dobrého prvního dojmu, zatajeno, že nemáme ani floka). Pořádáme picí závody na půdě levné, tedy doma (i když já to nedoporučuju). Nakupujeme ve výprodejích a když jde do tuhého i VYRÁBÍME. Vážně. Jednou ukážu. Pobavíte se.

Já jsem student vysokoškolský obecný, takže ten trochu vyšší level, ale nenechte se zmást.
Nějaký nevalný příjem sice už mám, jelikož se však chci stěhovat a šetřit na mnoho mnoho jiných věcí (jejichž realizace či koupě by pokryla několik naplno prožitých životů), nezbývá mi, než snížit své životní náklady na minimum. Což je úkol nesnadný. S živením to snad ještě nějak zvládnu, prostě budu pít hodně vody a budu držet měsíčně víc protestních hladovek. S tím šacením to bude složitější, jelikož jsem děvče marnivé a marnivost se se studentským příjmem špatně snáší.

Co tím vším chtěl novopečený blogger říci, inu, že tu prostě budu publikovat své postřehy z života sic chudého, potažmo levného, leč dejme tomu dobrého a takového, který mě baví. (No a občas trochu cynického, že ano, jako student s jednou kapsou prázdnou, druhou všaktoznáte, si zas moc vyskakovat nemůžete).

čtvrtek 8. března 2012

I love you bureaucracy (Miluji tě, byrokracie)

Jako správná feministka začínám se sdílením svých velezajímavých myšlenek přesně osmého třetí, v den jinak také zvaný Mezinárodním dnem žen (na nějž jsem si vzpomněla přesně před pěti minutami, takže nic z toho, jelikož se už chýlí ke konci).
Každopádně…
Už dva týdny mám koupený Reflex. Až včera jsem si ale vzadu přečetla pravidelnou rubriku Never more, tentokráte s Robertem Sedláčkem (režisér, scénárista). Bylo to trochu osudové.
Opravdu hned první otázka
Co nejvíc nesnášíte?
„Životní situace, v nichž jsem vydán všanc duševnímu rozmaru druhého člověka. Okamžiky, kdy má nade mnou někdo absolutní moc (úředník, partner, formální autorita).“

Řekla jsem si, proč tak často z mnoha stran slýchám mnohdy až hororové historky o úřadech a osobách v nich pracujících. Vždyť stačí jen trocha nadhledu, úsměv (který spolehlivě naštve) a hlavně klid (jež naštve ještě víc). Nebo jsem alespoň tímhle naivním způsobem přemýšlela. Do včerejška.

Věc se má tak, že ztrácet prapodivným způsobem předměty a pak je (většinou, když už je pozdě) ještě podivněji znovunalézat, je moje karma už odmalička. Takové věci ale vykládejte babě za přepážkou.
  
Velice vás prosím, zloději a kapsáři, pakliže zažehnete touhou po obsahu mé peněženky, ukažte na mě kuličkovkou a já vám těch padesát korun, co mi tam chrastí, věnuju dobrovolně, snad i ráda.
Příliš snadné? To abych už nemusela (ZASE, posté) absolvovat můj oblíbený byrokratický triatlon alá : Jsem zlomyslná, sadistická úřednice a rozhodla jsem se, že po očistcových dvou hodinách ve frontě upgradujeme tvůj den na horoucí peklo. Mám v popisu práce týrat klienty a HLAVNĚ NEBÝT MILÁ (odpřisáhla bych, že to mají v životopisu!)

Tentokrát to byl ale o dost větší hard-core, protože v rámci zkouškového období a jiných životně důležitých aktivit a také značnou neinformovaností a zmatečností mezi policií a úřadem našeho středočeského městečka, se mi podařilo odcizení občanského průkazu NENAHLÁSIT. Všichni to sice věděli, všem to bylo vážně líto, ale nikoho nenapadlo podat mi zelený papírek a říci: Zde podepište hlášení o odcizení. (Mě samozřejmě taky ne, že ano). Bez zbytečných detailů z toho vyplývá, že jsem tak pět měsíců byla bez občanky a to je, vážení, děsnej průšvih. I když máte pas a nejste tedy vyloučeni na okraj společnosti jako troska bez identity. Je to průšvih.

Paní za okénkem, co byla v minulém životě masová vražedkyně, jež nesnášela vše živé, mi skoro nadšeně při každé příležitosti zopakovala slovo „pokuta“ a větu „může dosáhnout až patnácti tisíc.“ A věřte mi, když tu pokutu nechcete, toho idiota ze sebe na dvacet minut uděláte (trauma sice dost možná do konce života, ale pokuta minimalizována na minimum se slovy „A buďte ráda“. Nenalézám teď žádný omluvný důvod, proč jsem ten den s sebou neměla kuličkovku já).

Jasně, jsem trubka, a taky už jsem slyšela to moudro, že za chyby se platí.

Ráda bych ale poradila těm, co na tyhle vyřizovací věci kašlou stejně jako já, že pokud nemáte občanku (a že znám takových dost), nebo jí máte prošlou, zajděte co nejdřív na úřad. Když občanku ztratíte, je hezké spoléhat se, že vám jí někdo do týdne pošle. Mně už se to dvakrát stalo (to je ta karma, víte). I přesto ale jděte hned hlásit, už kvůli možnému zneužití, samozřejmě. A také, protože pokud si do dvou měsíců občanku nezařídíte, skutečně jste vydáni napospas nemilosrdné babě-úřednici, která si na vás mileráda zchladí žáhu.

Další informace, co je fajn vědět: Se vzrůstajícím počtem ztracených občanských průkazů a obejdností kolem nich (nenahlášení toho, že ho nemáte, nebo ta skutečnost, že ho nemáte půl roku) vzrůstá také možná částka pokuty vám věnované (aneb jste považováni za vysoce-nebezpečně nezodpovědného jedince a historky o vaší karmě fakt nikoho neberou).
Rozumné vyplynutí celé situace mě napadá jediné. S mým rekordním počtem odejitých OP to vidím tak, že si svůj nový doklad usvědčující mě z mé identity zalaminuju, vložím do rámečku a do sejfu s nezapamatovatelným kódem.

Pro zvídavé a neopatrné více informací např. tady:
http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/jak_si_zaridit_mhmp/osobni_doklady_a_udaje/jak_si_zaridit_mhmp-osobni_doklady_a_udaje-obcanske_prukazy.html


Všem ženám přeji krásný zbytek MDŽ.